logo
Number of visits:: 39092x
Language: Česky Slovensky
0.36 ($ 0.18/serving)
25 minutes
2 servings
Obtížnost

    Each serving contains 100 g

  • Energy 549 kJ (131 kcal) 7 %
  • Sugar 0 g   0 %
  • Fats 0.77 g   1 %
  • Saturates 0.23 g   1 %
  • Sodium 0.369 g   15 %
  • % recommended daily amount for adults (Everything about GDA)

Is a rice cooker helpful or is it useless? Which one to buy, and what to look for?

rice 2 portions 250 g 859,4 kcal
salt 1/2 tsp 6 g 0,3 kcal
curry powder 1/4 tsp 0.5 g 1,2 kcal
water 400 ml -

We followed the instructions carefully. It was easy to read and can be also downloaded from the web, for example HERE.

Product TRISTAR RK 6112 was well packed, in this respect, we do not have any comments. There was also a brief guide, but lacked any recipes for cooking. However,this did not bother us, as there are lots of recipes on the internet, and it probably would unnecessarily increase the cost of the product. We welcomed the enclosed measuring cup and scoop for the cooked rice, both are very practical.

Design of this product is not particularly brilliant, but with the price - performance we like it anyway. It has a stainless steel surface, which is very well maintained. Bowl with boiled rice can be taken out using just one hand, and can be placed with a lid on in the refrigerator. All parts are sufficiently sturdy and easy to clean. The container has a friendly non-stick coating inside, no rice was stuck there during cooking. 

For testing the rice cooker we have chosen two servings of jasmine rice, that we cook most often. We measured it with the enclosed measuring cup, and filled with water exactly according to the instructions up to the perfectly visible mark.

After stirring, we turned on the rice cooker and waited until it turned itself off. Signal lights were not very visible because we have a really bright light in the studio but in the kitchen with normal lighting it would be sufficient and clearly visible.

When the rice cooker shut down automatically after 22 minutes, we checked the result immediately. The taste was excellent, rice was soft even inside, so the result was really good. There was not any excess water in the pot. We were really satisfied. We served rice with a practical scoop, which was very comfortable and it has a well thought-out shape. Portions measured with enclosed measuring cup were really big. One might say, it's rather two huge servings, or three or four normal portions, what you normally serve at home.

However, each product has a drawback. We found that if more than four portions are cooked at a time, then the foam fills the lid, there is lots of bubbles from the water and starch, the lid is bouncing and boiling water sputtering everywhere. But this is normal, as the foam will simply create in every pot, even when we choose high-quality rice and rinse it thoroughly. Therefore, we think it is little absurd that there are even smaller rice cookers on the market, such can not be recommended to anyone, because to cook 2 servings in such small rice cooker will end up with splutter everywhere. Therefore, this particular rice cooker is recommended even if you usually do just one or two servings.

So how to cook 6 portions at once without any splutter? Simple - put an ordinary small spoon under the lid so that it is slightly open. Add 20% more water than in instructions provided. The result will be perfect and with no sizzle.

 So what is the conclusion?

We are confident to recommend the rice cooker TRISTAR RK 6112. But do not buy smaller one, even if you usually cook only one serving. In this case applies - the larger container, the better. Try several kinds of rice and find out which one you will enjoy the most and will not have any problem with. Then the result will always be the same. In our opinion - anyone who find difficult to cook rice should definitely buy a rice cooker. You will be blown away by the result. If it will be this one or any other product is only up to you...

Manual can be downloaded HERE.

This product was described only because we like the ratio of price and performance. We are not advertising this product, take this article as a practical transmission of our experience with a specific product. The product was tested without any furter intention.

  • Luxury pea soup
    video

    Luxury pea soup

    Delicious pea soup which can be cooked not only for special occasions. It is prepared for a few bucks and it is very tasty.

    1 serving $ 0.23


     25964    40 minutes
  • Homemade pork jelly
    video

    Homemade pork jelly

    You can make any jelly you can want, or use only ingredients you want.

    1 serving $ 0.27


     23962    2 hours
  • Mixed vegetable salad
    video

    Mixed vegetable salad

    Fast and very tasty salad with a few ingredients and lot of vitamins. Treat yourself with it instead of chips or crisps while watching TV. |When cutting, follow the rule: the harder the ingredient is the smaller pieces you cut.

    1 serving $ 0.18


     21820    15 minutes
  • Provencal grilled pork
    video

    Provencal grilled pork

    Excellent and easy way to grill pork. | 

     

    If you do not have handy grill, then you can also do it on a quality pan. You proceed in the same way. Set a temperature of around 160°C and do not use any oil - as there is enough fat in pork itself.

    1 serving $ 0.82


     18005    40 minutes
  • Coleslaw salad
    video

    Coleslaw salad

    Excellent, very quick and healthy salad that will handle everybody.

    1 serving $ 0.09


     15429    5 minutes
  • Apple lattice pie
    video

    Apple lattice pie

    Excellent and attractive apple pie, which may look complicated, but it is very easy if you watch our video. | The top of a cake can be decorated with whipped cream and served with coffee, tea, or just enjoy it with mulled wine.

    1 serving $ 0.09


     21185    1 hour
  • Quick sponge biscuits delicacy
    video

    Quick sponge biscuits delicacy

    They are very well known, but not everyone knows that they are very simple to prepare. Older children like to prepare them - perhaps because of rum. | Of this amount we get about 30 wasp nests.

    1 serving $ 0.05


     18081    30 minutes
  • Couscous - the basic preparation
    video

    Couscous - the basic preparation

    How to prepare couscous? Here is a basic guide. | If you do not know what exactly it is and how couscous is made, look HERE. | Couscous can also be prepared with broth. Then continue with marinating, baking, stewing, etc. If you want to make a salad, simply let it cool.

    1 serving $ 0.09


     18490    10 minutes
  • Curry chicken with pasta
    video

    Curry chicken with pasta

    Well known sauce with pasta, which according to our video can handle even absolute beginner.

    1 serving $ 0.82


     16317    90 minutes
  • True cabbage soup
    video

    True cabbage soup

    Great Cabbage soup without chemicals and stabilizers, as our grandmothers have cooked. |

    Soup is excellent with fresh bread or pastries which can be white or wholemeal.

    1 serving $ 0.14


     20974    45 minutes
  • Pork pocket with sausage and vegetable filling
    video

    Pork pocket with sausage and vegetable filling

    Faster and healthier way to prepare stuffed meat. Compared to other recipes, here we does not fry the meat before cooking, food will therefore be more dietary.

    1 serving $ 1.05


     22356    150 minutes
  • Fish fingers with broccoli
    video

    Fish fingers with broccoli

    The ingredients of the fish fingers, you have full under control. For a few bucks you get plenty of healthy food without any chemicals. |When you get a fish from fishermen, the meal will be almost for free. |Fish fingers can be easily freezed. Put them in the freezer with a cutting board, and after an hour move them into a large plastic bag. |However, if you are going to freeze the fish fingers, do not use frozen meat.

    1 serving $ 0.32


     19073    40 minutes
  • Mexican pork
    video

    Mexican pork

    This dish is a little bit spicy, but surprisingly tasty even for some older children. It is done quickly and relatively cheap. Mainly men love it. | 

     

    This dish is delicious with potatoes, but if someone may prefer dumplings...

    1 serving $ 1.14


     19280    30 minutes
  • Spaghetti carbonara
    video

    Spaghetti carbonara

    Although it sounds noble, it is a very simple dish. The result, however, is really tasty.

    1 serving $ 0.68


     27323    20 minutes
  • Roasted shank with garlic
    video

    Roasted shank with garlic

     


     13167    150 minutes
  • Cabbage rolls with minced meat
    video

    Cabbage rolls with minced meat

    Excellent and fast rolls that will smell good even to your neighbors.

    1 serving $ 0.5


     15555    2 hours
  • Fruitcake with chocolate topping
    video

    Fruitcake with chocolate topping

    Everyone knows this cake and averyone likes it. In stores is too expensive, so prepare it ​​at home for a fraction of price {text: "Yes, if you omit all expensive ingredients such as nuts, candied fruit and chocolate, then you get the half price. Since we do not want to do that, so at the same price as in store we get cake, which is of 2 degrees better quality. ", title:" Will be the fruitcake certainly cheaper than the one from the store? "} and above all without emulsifiers.

    1 serving $ 0.27


     18274    50 minutes
  • Fried potatoes with chicken bits in French style
    video

    Fried potatoes with chicken bits in French style

    Excellent and balanced quick meal, which, according to the video you can handle easily.

    1 serving $ 1.14


     19138    40 minutes
  • Orange gel for washing colored clothes
    video

    Orange gel for washing colored clothes

    Advantages of the wash gel are generally known. But why to buy it if you can make it for a few bucks. |

    Dosage:

    Dose approximately 150-200 ml per washing. Each water has different composition, so start with this dose, which can be adjusted later if necessary. |

    Industrially produced gels have a different consistency, which is easier to dose, but the effect on washing is same. |

    If you want to use the gel on white linens, add this homemade bleach. Diapers and white linens will literally shine.

     

     

     

    1 serving $ 0.05


     16737    30 minutes
  • True chicken soup
    video

    True chicken soup

     


     17710    1 hour