Tomato tofu
-
Energy 307 kJ (73 kcal) 4 %
-
Sugar 1.84 g 2 %
-
Fats 4.29 g 6 %
-
Saturates 0.25 g 1 %
-
Sodium 0.089 g 4 %
% recommended daily amount for adults (Everything about GDA)
If you are looking for diet food, tofu has almost no competition. By itself, tofu hasn´t much taste, which is a great advantage because we can flavore it just the way we want .
Ingredients
| tofu | 1 piece | 333 g | 338,8 kcal |
| sunflower oil | 4 tbsp {text: "to taste, use your favorite oil, for us the best is sunflower", title: "What is the best?"} code> |
20 ml | 166 kcal |
| onion | 1 large | 90 g | 37 kcal |
| garlic | 5 cloves | 25 g | 27,5 kcal |
| peeled tomatoes in juice | the best are best sliced - 1 can {text: "For a better taste use only canned tomatoes, not fresh."} code> |
420 g | 91,3 kcal |
| salt | 1/3 tsp | 2 g | 0,1 kcal |
| spring onion | 20 g | 6,7 kcal |
Directions
- Tomato tofu begins with slicing tofu into cubes 3 x 3 cm. Since tofu is stored in water dry it well, best paper towels.
- In a pan pour 3 tablespoons of oil, fry until golden brown at 120°C . Be patient. In the beginning the cubes are quite fragile, but gradually begin to stick together nicely. It will take about 12-15 minutes , but if it still does not feel right, add a few minutes.
- Put the cubes aside and in the pan pour a tablespoon of oil . Fry the finely chopped onions along with garlic, which is cut into the tiny pieces . Fry for about 3 minutes and then pour peeled tomatoes . Add about 1/3 teaspoon of salt , fried tofu and 100 ml of water.
- Cook while stirring occasionally for about 10 minutes. If there is only a little water , then pour some more.
- Finally, stir in 20 g of spring onions and the dish is ready.
- Served best with rice.
As the only reward from you is the recognition that we do it well. If you think so, join us on Facebook.
See more recipes
-
videoQuick vanilla muffins
Muffins are a favorite delicacy not just for children. In stores, however, they tend to be quite expensive and mostly full of additives and emulsifiers. At home, you prepare them for a while, and for a few bucks. |Beware of some kinds of paper cups! They must be placed in a silicone or metal muffin tray because the heat deforms them. |If you have this kind of paper cups but don´t have a muffin tray, then use a simple trick. Put them on a normal baking tray close to each other, and thus they can not spill. For this you can use small baking bowl or porcelain pot. |The more the dough is thicker, the less they rise during baking and vice versa.
1 serving $ 0.27
17338 40 minutes -
videoGingerbread with jam for five minutes
This gingerbread is made in a really short time. | Keep in mind that this recipe is really such an emergency - if you are in a hurry. If you have time, bake the gingerbread normel way in a hot oven, then it will be not only tastier but also it will last longer. In this case, bake at 180 ° C for about 20-30 minutes.
{text: "To find out weather the cake is ready stick a cocktail stick into it, and pull it out, if it´s a non-stick, you're done. Test it not only on the edges but also in the middle of a cake."}1 serving $ 0.23
13612 5 minutes -
video
Leek soup with cheese croutons
Great soup with croutons, which is also served in the most expensive restaurants.
1 serving $ 0.32
10983 25 minutes -
videoVegetable patties with peas
The ingredients of the vegetable patties, you have full under control. For a few bucks you get plenty of healthy food without any chemicals. | Vegetable patties can be easily freezed. Put them in the freezer with a cutting board, and after an hour move them into a large plastic bag.
1 serving $ 0.27
14196 40 minutes -
videoQuick devilish pork neck
Do not worry about its pungent taste, it does not burn that much. It is a slightly spicy dish that can have even older children. So if you prefer a spicy dish, then this is a real treat! |
This meal is delicious with potatoes, mashed potatoes, bread and pastries.
1 serving $ 0.73
16321 100 minutes -
video
Rendered lard
New findings has not confirmed that the body fat increases cholesterol and act as cardiac and vascular disease.
1 serving $ 0.82
15699 1 hour -
video
Fruit cupcakes
Fruit cupcakes according to video tutorials can handle even a beginner. They will be much cheaper than the store-bought, and it will contain fruit exactly you like.
1 serving $ 0.09
15289 2 hours -
videoCamembert spread with horseradish and apples
Delicious spread, which according to our videorecipe will handle anyone.
1 serving $ 0.32
15422 10 minutes -
video
Minced meat patties
Traditional food from relatively cheap ingredients that you can make a hundreds of ways. Feel free to experiment with the addition of non-traditional ingredients. |
Minced meat patties can be kept in the refrigerator for several days and they will be still excellent snack on the go.
1 serving $ 0.45
14700 60 minutes -
video
Hungarian goulash
This is actually false Hungarian goulash. True Hungarian goulash is in fact sparse, since it is not thickened. That is the particularity of this dish in Hungary.
1 serving $ 1.23
14696 120 minutes -
videoDevilish toast baked with cheese
This recipe describes the production of hot spread, which is suitable not only for the toast, but also to prepare many other delicacies. | You know - in the evening comes a bunch of people to visit, but what is to offer? This spicy dish handles everyone,it doesn´t cost much and the result is guaranteed. | As the amount of this hot sauce is around 1 liter, it can be safely inserted into clean jars and sterilized for 15 minutes in water at 90° C. | Sauce as the name suggests is hot, yet for some children very tasty. Decision if this dish is served to children is up to you .... | Imagination has no limits, so you can decorate it with slices of hard boiled egg or pickled cucumber and pepper. | If you put this sauce on a large pan and add 30 eggs then this bunch of people burst bursts overfeeding :-) | When you take advantage of discounts on summer vegetables, then you have this delicacy for a few bucks.
1 serving $ 0.55
15920 60 minutes -
videoPoppy seed sourdough cakes
Poppy seed cakes knows everyone, but they are quite expensive. You can prepare a full bowl of them for a few bucks and they will taste much better than store-bought ones. |
This amount will do about 26 cakes with a diameter of 8 cm.
1 serving $ 0.09
21542 45 minutes -
videoHomemade chocolate quark dessert
Why buy expensive and sugary quark dessert when you can prepare it at home for a few bucks? |
Next time let your children prepare this quark dessert. They will be delighted and will certainly learn something.
1 serving $ 0.23
18595 5 minutes -
video
Mashed potatoes
Mashed potatoes knows everyone, but how to cook it properly and is it healthy? If you are on diet, then reduce the amount of butter to a minimum. | Instead of butter you can use olive oil, however, the resulting taste will be completely different. | All of potato plant is poisonous - fortunately except of tubers.
1 serving $ 0.36
14151 30 minutes -
video
Spinach with cream
10938 15 minutes -
videoFish burgers with broccoli
The ingredients of the fish fingers, you have full under control. For a few bucks you get plenty of healthy food without any chemicals. |When you get a fish from fishermen, the meal will be almost for free. |Fish fingers can be easily freezed. Put them in the freezer with a cutting board, and after an hour move them into a large plastic bag. However, if you are going to freeze the fish fingers, do not use frozen meat.
1 serving $ 0.32
14396 40 minutes -
video
Pork with whipped cream
Tasty delicious recipe leading to an excellent result which handles even a complete beginner. |
Do not increase the temperature to speed up cooking. Just slow roasting secures a balanced fragility of all ingredients.
1 serving $ 1.05
14188 120 minutes -
video
True Ukrainian borsch
True Ukrainian borschm can handle everyone. |
The ingredients that just can not miss in borsch are potatoes, cabbage, beets and cream.
1 serving $ 0.5
15000 1 hour -
video
Grilled pork neck with rosemary
Barbecues lovers should certainly try this pork with herbs. |
Meat on the grill never impale, but either scoop up or use tongs.
1 serving $ 0.77
12559 30 minutes -
video
Orange gel for washing colored clothes
Advantages of the wash gel are generally known. But why to buy it if you can make it for a few bucks. |
Dosage:
Dose approximately 150-200 ml per washing. Each water has different composition, so start with this dose, which can be adjusted later if necessary. |
Industrially produced gels have a different consistency, which is easier to dose, but the effect on washing is same. |
If you want to use the gel on white linens, add this homemade bleach. Diapers and white linens will literally shine.
1 serving $ 0.05
13708 30 minutes

Komentáře