Chickpea crisps
-
Energy 1447 kJ (346 kcal) 17 %
-
Sugar 9.95 g 11 %
-
Fats 9.52 g 14 %
-
Saturates 3.64 g 18 %
-
Sodium 0.469 g 20 %
% recommended daily amount for adults (Everything about GDA)
Taste like roasted nut, or roasted chestnut and, moreover, it has health benefits ...
Ingredients
| chickpeas | amount as required and taste | 500 g | 1624,1 kcal |
| butter | 2 tbsp | 32 g | 234,6 kcal |
| salt | 1/2 tsp | 6 g | 0,3 kcal |
| napkins | to soak excess fat | 0 | - |
Directions
- To 1 liter of water put 500 g chickpeas and cook for about 30 minutes - until soft.
- Then strain and allow to drain.
- Pour the chickpeas on 2 tablespoons melted butter and fry at 120 C. Do not increase temperature, chickpeas would burn, and would lose its distinctive flavor. (it should have a taste of roasted chestnuts)
- After a few minutes the butter has coated the chickpeas, so you can add salt.
- Fry for about an hour, chickpeas should not burn. (Very useful is the induction stove.)
- Move chickpeas in a bowl with napkins to drain excess fat. Occasional mixing will help. Leave the crisps on napkins, preferably overnight.
As the only reward from you is the recognition that we do it well. If you think so, join us on Facebook.
See more recipes
-
video
Rendered lard
New findings has not confirmed that the body fat increases cholesterol and act as cardiac and vascular disease.
1 serving $ 0.82
16378 1 hour -
videoTomato tofu
If you are looking for diet food, tofu has almost no competition. By itself, tofu hasn´t much taste, which is a great advantage because we can flavore it just the way we want .
1 serving $ 0.55
19954 30 minutes -
video
Marinated spicy pork
Excellent, slightly spicy marinated pork, which can handle everyone. |
Can be served with bread, pastries, potatoes, mashed potatoes, or just the way you will enjoy the most. |
The amount of marinade will be enough for up to 1.5 kg of meat.
1 serving $ 0.77
14801 2 hours -
video
Orange gel for washing colored clothes
Advantages of the wash gel are generally known. But why to buy it if you can make it for a few bucks. |
Dosage:
Dose approximately 150-200 ml per washing. Each water has different composition, so start with this dose, which can be adjusted later if necessary. |
Industrially produced gels have a different consistency, which is easier to dose, but the effect on washing is same. |
If you want to use the gel on white linens, add this homemade bleach. Diapers and white linens will literally shine.
1 serving $ 0.05
14290 30 minutes -
videoPhở bò tái almost fat free
Pho bo ( pronounced "pfa bo " ) soup is a hit of nowadays.. If you follow our instructions, you will find it quite simple. Firstly, read the entire instructions, watch a video, and then you just have to print the ingredients and go shopping. Our tips can be found at the end of this recipe. | Tip 1: Make broth always in large quantities. Do not worry that soup won´t be tasty. The broth can be easily frozen. It's the most difficult part, the rest is ready in the bowl in a minute. | Tip 2: You will have some difficulies to find the herbs in ordinary shops, but in Vietnam marketplaces they will advise you. For this case we have also named the herbs in Vietnam language, so they immediately know which one it is. | Tip 3: The most common herbs are Mexican coriander and mung sprouts. Coriander, perilla and Vietnam basil herbs are very aromatic, and thus use very little of them. | Tip 4 : Use beef bones, tail and ribs in various combinations. It does not matter if you use them in different quantities. But always use marrowbones. | Tip 5 : Rinse the meat thoroughly in cold water and bake the bones as directed. This saves you a time with replacing the water, as stated in some other recipes. | Tip 6: Do not look for the original recipe for soup Pho, it does not exist. On the internet, we went through hundreds of recipes, but none of them were the same. | Tip 7: What to do with meat that was left of the broth? It is a soup called "phở bò chín", of which the recipe can be fond HERE. | Tip 8: This soup costs in various restaurants from 79 up to 259 crowns. At this price the average family eats this soup at home 3 times. Do not underestimate the soup because is full of vitamins and minerals. | Tip 9: If you find this soup too fatty, then let the broth cool completely and the second day pick up all fat with a spoon, and then you have a great and healthy diet soup. | Tip 10: When you eat this soup as a main meal, ask yourself a question: Why Vietnamese and Chinese are not fat ... ? The answer lies in a bowl in front of you...
1 serving $ 1
19622 5 hours -
videoQuick vanilla muffins
Muffins are a favorite delicacy not just for children. In stores, however, they tend to be quite expensive and mostly full of additives and emulsifiers. At home, you prepare them for a while, and for a few bucks. |Beware of some kinds of paper cups! They must be placed in a silicone or metal muffin tray because the heat deforms them. |If you have this kind of paper cups but don´t have a muffin tray, then use a simple trick. Put them on a normal baking tray close to each other, and thus they can not spill. For this you can use small baking bowl or porcelain pot. |The more the dough is thicker, the less they rise during baking and vice versa.
1 serving $ 0.27
17924 40 minutes -
video
Spinach with cream
11297 15 minutes -
video
Chicken on paprika
Weel known chicken recipe step by step ... | This dish is best served with pasta, but someone might like it with the dumplings, another may prefer rice ...
1 serving $ 0.91
16449 70 minutes -
videoMarble cake
Classic simple yet perfect marble cake, where you have nothing to spoil. All you need is a few ingredients.
1 serving $ 0.14
17859 1 hour -
videoSpicy pub goulash
Great goulash with no glutamate or other chemicals. Its spiceness is in your hands.
1 serving $ 0.82
18231 90 minutes -
videoHokkaido pumpkin soup
Excellent soup which love in the Far East, but its roots are in New England. | If you grow pumpkins in the garden, then you have this delicious soup for almost free.
1 serving $ 0.23
19731 45minutes -
videoHome made cheese spread for a quarter price
According to this recipe, you will make about 500 grams very cheap and tasty cheese. | You can use different types of plain yogurt. Since each manufacturer uses its own types of bacteria, the taste will be always slightly different, but always really delicious.
1 serving $ 0.18
15521 1 day -
video
Pork with dumplings and sauerkraut
This is one of the most famous dishes. Have you not cooked yet? According to this recipe is really a snap! The hardest thing for us was to make comprehensible instructions so that it can understand even the one who cook for the first time. It took almost 100 hours to prepare this recipe.
1 serving $ 1.27
12642 2 hours -
videoCabbage fritters
Excellent and quick cabbage fritters with videorecipe. |
Cabbage fritters can be served hot or cold, and they are also excellent as a side dish to a less fat soup.
1 serving $ 0.14
16719 30 minutes -
videoVegetable tortilla with chicken
Do not buy expensive tortillas in fasf food restaurants. No one knows what's in them, and they are overpriced. Even more, they are completely inedible when cooled. |Of this amount you can make at least 10 tortillas.
1 serving $ 0.41
15909 20 minutes -
videoSpicy pork goulash
A simple pork goulash which can handle everyone. Just stick to the video attached.
1 serving $ 0.91
23021 100 minutes -
video
Dijon mayonnaise
Very simple mayonnaise. You can prepare it from ingredients that you always find at home. |
Keep in mind that mayonnaise contains no stabilizers, and preservatives, therefore it must be used within 24 hours and stored in the fridge.
1 serving $ 0.18
14068 5 minutes -
video
Washing powder for white clothes
You will be surprised how this product work even in hard water from 30°C above. Do not throw away money on overpriced washing powder and make your own from commonly available and inexpensive chemicals. Your curtains and diapers will shine beautifully. |
Dosage:
Dose approximately 2-3 tablespoons per washing. Each water has different composition, so start with this dose, which can be adjusted later if necessary. |
Keep away from children, as well as all other detergents.
1 serving $ 2.09
13450 2 minutes -
videoGingerbread
This cookies evokes the atmosphere of Christmas with all the trimmings. They are not only beautiful on Christmas tree or on the table but also taste delicious. |Decorating is a great fun also for children. Bake them and let kids decorate it. It will be fun for hours.
1 serving $ 0.14
19570 40 minutes -
videoQuick sausage goulash
Lots of people does not know this combination of packet. It is popular mainly among young people, because it is already&well seasoned and it needs only a few ingredients. This dish is perfect when you do not want to spend hours of cooking.|
For this recipe it is absolutely crucial quality sausages. If you buy the cheapest sausages, thus will be the results.
1 serving $ 0.59
20871 30 minutes
Komentáře