logo
You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.
Number of visits:: 22146x
Language: Česky Slovensky
1.97 ($ 0.18/serving)
30 minutes
10 servings
ObtížnostObtížnost

    Each serving contains 100 g

  • Energy 1797 kJ (429 kcal) 21 %
  • Sugar 21.37 g   24 %
  • Fats 20.28 g   29 %
  • Saturates 0.22 g   1 %
  • Sodium 0.004 g   0 %
  • % recommended daily amount for adults (Everything about GDA)

Instructions for making shortbread without emulsifiers, stabilizers and other chemicals.

cake flour 450 g 1612,1 kcal
powdered sugar 200 g 766,2 kcal
baking margarine 1 packet 250 g 1671,8 kcal
egg only yolks - 2 pieces 40 g 53,2 kcal
baking powder 1 packet 12 g 9,6 kcal
vanilla sugar 1 packet 20 g 80,2 kcal
lemon juice 2 tsp and zest from 1/2 lemon 6 ml 4,7 kcal
  1. Put all the ingredients on a board and knead a dough acoording to the video attached.
  2. Prior to its processing, it is appropriate to leave it for about an hour in the fridge. This way will be better to work with and will not stick.

From this recipe you can make about 4-5 big trays of cookies.

You can cut out biscuits of any shapes and further modify them according to the other recipes.

  • Onion croquettes
    video

    Onion croquettes

    This recipe has several advantages. Croquettes can served as a side dish to meat or to mashed potatoes.

    1 serving $ 0.23


     20924    40 minutes
  • Mexican pork
    video

    Mexican pork

    This dish is a little bit spicy, but surprisingly tasty even for some older children. It is done quickly and relatively cheap. Mainly men love it. | 

     

    This dish is delicious with potatoes, but if someone may prefer dumplings...

    1 serving $ 1.14


     19293    30 minutes
  • Luxury onion soup
    video

    Luxury onion soup

    This surprisingly simple soup is also served in the most expensive restaurants, where it costs thirty times more than the production price is. The recipe is really so simple that it can handle even smart kid. |To get a full taste of cheese rolls, serve this soup always hot. |If you do not have broth, use 2-3 broth cubes, vegetarians certainly prefer vegetable broth. |You can make cheese rolls in advance. In a suitable container or plastic bag they will last for several weeks.

    1 serving $ 0.27


     21018    35 minutes
  • Cheese ice lolly
    video

    Cheese ice lolly

    Excellent ice lolly will be ready in three minutes. |

     

    Use your imagination and instead of vanilla, add for example, a fruit juice.

    1 serving $ 0.23


     19599    5 minutes
  • Spinach with cream
    video

    Spinach with cream

     


     13136    15 minutes
  • Starbucks chocolate muffins
    video

    Starbucks chocolate muffins

    This recipe is endless. When you finis1/2 h one batch, you will start to prepare the ingredients for another one. | Beware of some kinds of paper cups! They must be placed in a silicone or metal muffin tray because the heat deforms them. |If you have this kind of paper cups but don´t have a muffin tray, then use a simple trick. Put them on a normal baking tray close to each other, and thus they can not spill. For this you can use small baking bowl or porcelain pot. |The more the dough is thicker, the less they rise during baking and vice versa.

    1 serving $ 0.32


     28301    40 minutes
  • Dijon mayonnaise
    video

    Dijon mayonnaise

    Very simple mayonnaise. You can prepare it from ingredients that you always find at home. |

     

    Keep in mind that mayonnaise contains no stabilizers, and preservatives, therefore it must be used within 24 hours and stored in the fridge.

    1 serving $ 0.18


     19522    5 minutes
  • Strawberry ice cream
    video

    Strawberry ice cream

    Many ice creams are no longer what they used to be. Do not worry and make your own! It is for a few bucks and almost without any chemicals.

    1 serving $ 0.14


     19679    5 minutes
  • Vanish for stains and dirt for a few bucks
    video

    Vanish for stains and dirt for a few bucks

    Absolutely environmentally friendly product and excellent bleach even for allergic, which is of same composition sold under the name Vanish. And we all know that it works. For a few bucks and the same composition made at home from available and inexpensive chemicals. Your curtains and diapers will shine beautifullly. |

    Dosage:

    Dose approximately 2-3 tablespoons per 1  washing. Each water has different composition, so start with this dose, which can be adjusted later if necessary. |

    Keep away from children. |

    Both substances are biodegradable and therefore environmentally friendly.

    1 serving $ 0.91


     17339    1 minute
  • Devilish toast baked with cheese
    video

    Devilish toast baked with cheese

    This recipe describes the production of hot spread, which is suitable not only for the toast, but also to prepare many other delicacies. | You know - in the evening comes a bunch of people to visit, but what is to offer? This spicy dish handles everyone,it doesn´t cost much and the result is guaranteed. | As the amount of this hot sauce is around 1 liter, it can be safely inserted into clean jars and sterilized for 15 minutes in water at 90° C. | Sauce as the name suggests is hot, yet for some children very tasty. Decision if this dish is served to children is up to you .... | Imagination has no limits, so you can decorate it with slices of hard boiled egg ​​or pickled cucumber and pepper. | If you put this sauce on a large pan and add 30 eggs then this bunch of people burst bursts overfeeding :-) | When you take advantage of discounts on summer vegetables, then you have this delicacy for a few bucks.

    1 serving $ 0.55


     18798    60 minutes
  • Cinnamon snails
    video

    Cinnamon snails

    Excellent ultrafast delicacy. If you are expecting someone, this dish is just right.

    1 serving $ 0.14


     25528    45 minutes
  • Homemade potato fritters
    video

    Homemade potato fritters

    Cheap and famous dish not only for vegetarians. They can simply omit magi seasoning. |

    To this recipe you can simply add the sausage, fried meat or anything you like. |

    If you are not sure about the taste, fry only one fritter, then taste and season eventually.

    1 serving $ 0.32


     20204    60 minutes
  • Classic Spanish rolls
    video

    Classic Spanish rolls

    Precise and detailed written recipe that can handle according to our videorecipe quite brilliantly! |Spanish rolls are excellent with rice and dumplings.

    1 serving $ 1.41


     22782    80 minutes
  • Home farmhouse bread
    video

    Home farmhouse bread

    Also annoys you when you buy a bread, bring it home, and it is actually inedible?  ... Or weather there is still some in a shop, when in the evening after working all day you go buy one. And if you already have it and it is so so good, then the second or third day you eat it with self-denial? This inspired us to add this great recipe. It will be delicious for a week, but anyway it will not last for so long as you will not resist and bake more ... | In this recipe we have received many comments on the quantity of water. Some write that water is too much, others that is not enough. Much depends on how the flour is stored, from what manufacturer, etc.. Therefore, always add water gradually! |

    First day keep it covered with a cloth, and then, as usual ... |

    If you want bread without sunflower seeds, simply omit it. |

    The more you want the bread soft, make the dough thinner and vice versa.

    1 serving $ 0.09


     18531    150 minutes
  • TRISTAR RK 6112 - rice cooker review

    TRISTAR RK 6112 - rice cooker review

    Is a rice cooker helpful or is it useless? Which one to buy, and what to look for? |

    This product was described only because we like the ratio of price and performance. We are not advertising this product, take this article as a practical transmission of our experience with a specific product. The product was tested without any furter intention.

    1 serving $ 0.18


     39124    25 minutes
  • Homemade juicy hamburger
    video

    Homemade juicy hamburger

    This homemade burger tastes great and it overwhelms all kinds of burgers sold under the same name. After you taste this hamburger, you will not compare it with the one you have been eating in fastfoods! |

    Of course, you expect it will be good, but you will be surprised by the excellent taste. This hamburger is really worth trying and you will never go to fastfood again. In addition, the portions are really big. |

    Remember that the meat must rest not only before but also after cooking. |

    Best burgers in New York is supposedly prepared from a mixture of meat from the ribs and neck. Fat also plays a role, as it is characterized by a strong beef flavor. |

    Predecessor of hamburger was a tartare steak - bits of ground meat mixed with spices, onion and egg, which is served raw. And thence its name comes from. German port city of Hamburg  traded with a raw meat. Later, someone thought about roasting this meat and hamhurger was born.

    1 serving $ 1.91


     24501    15 minutes
  • Crab spread
    video

    Crab spread

    Very simple and healthy recipe for crab sticks lovers.

    1 serving $ 0.41


     23219    5 minutes
  • Dill soup
    video

    Dill soup

    Excellent and delicious dill soup with eggs of our grandmother´s recipes. | If you use pickled dill, add it in only after cooked potatoes. It contains vinegar, which would cause that the potatoes would cook longer. | If you like sour soup, add a little vinegar before thickening. Add it carefully in small amounts. You can always add. .... :-)

    1 serving $ 0.32


     19647    50 minutes
  • Grilled pork neck with rosemary
    video

    Grilled pork neck with rosemary

    Barbecues lovers should certainly try this pork with herbs. | 

     

    Meat on the grill never impale, but either scoop up or use tongs.

    1 serving $ 0.77


     16523    30 minutes
  • Fruit cupcakes
    video

    Fruit cupcakes

    Fruit cupcakes according to video tutorials can handle even a beginner. They will be much cheaper than the store-bought, and it will contain fruit exactly you like.

    1 serving $ 0.09


     20297    2 hours